Kryteria doboru sufitu

Podstawowym kryterium doboru rodzaju sufitu jest przeznaczenie pomieszczenia

Pomieszczenia przeznaczone na biura, sklepy i korytarze

Proponuję  zastosować sufity modułowe (kasetonowe, rastrowe , lub listwowe) ze względu na możliwość stałego dostępu do podsuficia.

Pozwala to w sposób elastyczny i bezproblemowy na dokonywanie wszelkiego rodzaju zmian w trakcie późniejszego użytkowania pomieszczenia (montaż dodatkowej instalacji elektrycznej, teletechnicznej, klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia a nawet hydrauliki).

Ze względu na zazwyczaj długi okres użytkowania tego typu pomieszczeń i zachodzące z czasem konieczności dokonywania zmian jest to ogromna zaleta tych rodzajów sufitów.

Dodatkową zaletą jest bardzo szybki montaż,  nie wymagający już dodatkowego wykończenia, co niejednokrotnie ma ogromne znaczenie dla inwestora pragnącego jak najszybciej otworzyć dany obiekt.

Biorąc pod uwagę fakt, że są to sufity już całkiem gotowe, ich cena jest stosunkowo atrakcyjna.

Jedyną wadą tych rodzajów sufitów jest z góry ustalona dekoracyjność (powtarzające się moduły), która może nie odpowiadać zamierzeniom projektanta lub inwestora.

Sugerowałbym rozważyć spore możliwości, które daje łączenie tych trzech rodzajów sufitu.

pomieszczenia mieszkalne, pokoje hotelowe, zaplecza socjalne, magazyny

Zazwyczaj stosuje się sufity gipsowo-kartonowe ze względu na z góry ustaloną i ściśle określoną funkcję tych pomieszczeń.

Nie bez znaczenia jest łatwość z jaką można uzyskać różne formy i poziomy sufitu w tym samym pomieszczeniu, a nawet nadać im atrakcyjny kształt.

Wszystkie media już na etapie projektowym są zazwyczaj dokładnie określone w sensie ilości, rodzaju i rozmieszczenia i po ich wykonaniu nie zachodzi potrzeba dokonywania zmian przez bardzo długi okres użytkowania.

Sufity te poprzez swoją monolityczną strukturę nie odróżniają się od struktury ścian stwarzając unormowaną, spokojną atmosferę pomieszczeń, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas.

Kwestie związane z czasem wykonania i wykończeniem sufitu gipsowo-kartonowego zazwyczaj są w tych przypadkach bez większego

znaczenia, ponieważ wykańcza się je zazwyczaj razem ze ścianami, które i tak wymagają dłuższego czasu wykonania i malowania.

Cena sufitów g-k jest niska, przy założeniu, że całe wykończenie odbywa się razem ze ścianami.

pomieszczenia reprezentacyjne, restauracje, hole wejściowe, sale bankietowe

Zazwyczaj stosuje się sufity gipsowo-kartonowe lub/i sufity napinane ze względu na bardzo dużą dekoracyjność i praktycznie nieskończone możliwości projektowe.

 

Używając obniżeń, wypustów, dokładek, elementów ozdobnych i sztukaterii uzyskuje się efekty niemożliwe do uzyskania na innych rodzajach sufitów.

Cena zazwyczaj jest dość wysoka, ze względu na dużą pracochłonność  i /lub rodzaj użytych materiałów.

Najczęstszym błędem w tego rodzaju pomieszczeniach jest projektowanie sufitów w oderwaniu od projektów branżowych wszelkiego typu instalacji.

Często zdarza się ,że ze względów technicznych wymagany jest dostęp do urządzeń schowanych w podsuficiu, co skutkuje pojawianiem się kolejnych rewizji w idealnie zaprojektowanym suficie, całkowicie psując zamierzony wstępnie efekt.

Sugerowałbym, po przestudiowaniu projektów branżowych zastosowanie w części sufitu wstawek modułowych o nietypowych wymiarach lub/i  strukturze, w celu odpowiedniego podkreślenia oryginalności  projektu i pogodzenia go z szarą rzeczywistością branżowych wymogów technicznych.

Inne kryteria doboru rodzaju sufitu:

  • kształt i ilość poziomów
  • wytrzymałość stropu
  • akustyka
  • rodzaj i struktura materiału
  • izolacja termiczna
  • oświetlenie
  • finanse
  • czas realizacji
  • dostępność materiału